Przygotowania do małżeństwa

Sakrament małżeństwa należy do katalogu sakramentów świętych, który nie musi być przyjęty przez każdego. Bóg kieruje ludzi na różne drogi i ścieżki życiowe. Dla jednych pisane jest życie wspólnie z drugim człowiekiem, czyli właśnie życie w małżeństwie, innym pisane jest raczej życie w samotności lub też życie w stanie duchownym lub misyjnym. Sakrament małżeństwa mogą przyjąć osoby ochrzczone, które uprzednio otrzymały sakrament chrztu świętego oraz sakrament bierzmowania. Są to dwa podstawowe wymogi, jakie muszą być spełnione, aby sakrament małżeństwa był ważny. Małżeństwo może być zawarte wyłącznie przez dwie osoby odmiennych płci, a więc przez kobietę i przez mężczyznę. Sakramentu małżeństwa udziela ksiądz w kościele lub w kaplicy. Z uwagi na to, że Polska podpisała porozumienie o współpracy z Watykanem w zakresie wiary katolickiej, w Polsce zawierane są dzisiaj śluby konkordatowe. Dzięki temu nie ma potrzeby zawierania związku małżeńskiego oddzielnie w kościele a oddzielnie w urzędzie stanu cywilnego. Jest to szczególnie wygodne nie tylko dla samej pary młodej ale również dla zgromadzonych gości i dla księży. Sakrament małżeństwa jest poprzedzony określonego rodzaju przygotowaniami. Przygotowania te to przede wszystkim nauki przedmałżeńskie, do jakich musza przystąpić narzeczeni. Konieczne jest również uprzednie wyspowiadanie się przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Podczas ceremonii zaślubin wypowiada się słowa przysięgi małżeńskiej.

Małżonkowie ślubują sobie wzajemnie wierność, miłość oraz uczciwość małżeńską. Podczas wypowiadania słów przysięgi dłonie małżonków są związane symbolicznym węzłem. Oczywiście każdy kto przygotowywał się do małżeństwa wie że może to być bardzo ciekawa przygoda. Zwłaszcza jeżeli tak jak ja traficie na warsztaty na wyjeździe, gdzie będziecie mogli przygotowywać się w spokoju. Ja po obowiązkowych spotkaniach w kościele pojechałem z żoną do klasztoru. Tam odbywały się przez trzy dni cykle wykładów. Było to wspaniałe przeżycie i generalnie polecam każdemu. My co prawda byliśmy ze sobą długo jednak dla nowych par spotkanie takie może być bardzo przydatne.

Sakramenty święte

Religia katolicka na całym świecie jest jedną z najbardziej powszechnych religii, z jakimi można się spotkać. Okazuje się, że katolicyzm jest nieodzownie związany z koniecznością przyjmowania sakramentów świętych. Pierwszych z tych sakramentów jest chrzest święty. Sakrament chrztu przyjmują zwykle zupełnie małe dzieci – najczęściej kilkutygodniowe. Zdarza się jednak również tak, że z sakramentu tego korzystają również dojrzałe osoby, które w młodości nie zostały ochrzczone przez swoich rodziców. Kolejnym z sakramentów jest komunia święta. W Polsce Komunie Świętą przyjmują dzieci w wieku około dziesięciu lat.W niektórych parafiach sakrament komunii Świętej jest również udzielany młodszym dzieciom- zazwyczaj siedmiolatkom. Kolejnym z sakramentów świętych wiary katolickiej jest sakrament bierzmowania. Sakrament ten jest powszechnie określany, jako sakrament dojrzałości religijnej. Sakrament ten przyjmują dzieci i młodzież w wieku około piętnastu lat.

Przyjęcie tego sakramentu musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami, zwłaszcza zaś nauką katechizmu. Kolejnym z sakramentów jest małżeństwo. Sakrament małżeństwa wyklucza się z możliwością przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Jeżeli ktoś zdecyduje się poświęcić swoje życie Bogu, to wówczas nie może myśleć o związaniu się sakramentem małżeństwa z inną osobą. Wreszcie ostatnim z sakramentów jest sakrament namaszczenia chorych. Sakrament ten nie jest zarezerwowany dla wszystkich. Jedynie niektóre osoby, które znajdują się na łożu śmierci mogą skorzystać z tego sakramentu świętego. Oczywiście każdy katolik doskonale wie jak ważnym sakramentem jest chrzest czy bierzmowanie, zresztą zapewne nikogo nie należy i nie trzeba o tym przekonywać. Zresztą warto jest wiedzieć i znać datę własnego chrztu, oczywiście założę się że bardzo niewiele osób ją zna, a nie powinno tak być. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego katolika. No i tłumaczenie że nie pamiętamy bo byliśmy mali nic nie daje, jak się urodziliśmy też byliśmy mali a jednak każdy z nas pamięta datę swojego urodzenia.