Święto Bożego Narodzenia

christmas-decoration-1435388-mBoże Narodzenie to święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Chrystusa. Nie wiemy dokładnie, którego dnia Jezus przyszedł na świat, ale większość chrześcijan przyjmuje, że było to 25 grudnia. Prawosławni świętują 7 stycznia. Okres bożonarodzeniowy w Kościele katolickim zaczyna się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem (adwent) i trwa do Trzech Króli (6 stycznia). Zwycza] przyozdabiania choinek na Boże Narodzenie pochodzi z Niemiec.

 

Mąż królowej Wiktorii, książę Albert, przeniósł go do Anglii, skąd rozpowszechnił się po całym świecie. Do Ameryki zwyczaj ten sprowadzili niemieccy osadnicy w Pensylwanii. Pierwszą pocztówkę bożonarodzeniową wydano w Anglii w 1843 r. Byto na niej napisane: “Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”.

Historia narodzin Chrystusa

Historię narodzin Chrystusa opisują Ewangelie św. Mateusza i Łukasza, zamieszczone w Nowym Testamencie. Brzemienna Maria oraz jej mąż Józef musieli udać się do miasteczka Betlejem, ponieważ cesarz rzymski zarządził spis ludności w podległym mu kraju. W zatłoczonym Betlejem nie było miejsca w żadnej z gospod. Maria i Józef znaleźli nocleg w stajni; tam właśnie przyszedł na świat Jezus. Za kołyskę posłużył mu żłób, za posłanie – wiązka siana. Chrześcijanie wierzą, że Jezus nie był zwykłym niemowlęciem, lecz Synem Bożym, który pojawił się na Ziemi, by pomóc ludziom. Istnieje wiele przekazów o zdarzeniach, jakie nastąpiły po jego narodzeniu.

 

Oto np. pasterzom doglądającym stad w pobliżu Betlejem objawili się aniołowie i obwieścili, że nieopodal narodził się ktoś, kto zbawi świat, powinni więc go odwiedzić. Z kolei mędrcy ze Wschodu, zwani też trzema królami, ujrzeli bardzo jasną gwiazdę, która zawiodła ich aż do stajenki w Betlejem. Tam trzej królowie złożyli Dzieciątku dary w postaci złota, kadzidła i mirry. Nie mieli bowiem wątpliwości, że gwiazda zwiastowała narodziny kogoś nadzwyczajnego.

Tradycja świąt Bożego Narodzenia

christmas-tree-1434447-mObchody świąt Bożego Narodzenia są połączeniem tradycji chrześcijańskich oraz pogańskich. Europejczycy starali się umilić sobie najtrudniejsze, często najchłodniejsze dni zimy, jedząc i pijąc w nadmiarze oraz ozdabiając domy jemiołą i wiecznie zielonymi drzewkami. Obdarowywanie się prezentami to forma przypomnienia, że Jezus był największym darem dla świata. Święty Mikołaj to szczególny patron dzieci. Żył na przełomie III i IV w. i był biskupem Miry w Azji Mniejszej (obecnie Turcja).

 

Jego dzień -6 grudnia -jest w wielu krajach Europy okazją do obdarowywania się prezentami (zwłaszcza dzieci). W Boże Narodzenie w kościołach i kaplicach śpiewa się pieśni zwane kolędami, upamiętniające to radosne wydarzenie. W XIII stuleciu św. Franciszek z Asyżu wykonał model stajenki, w której przyszedł na świat Jezus. Od tamtej pory wierni corocznie przygotowują w kościołach bożonarodzeniowy żłóbek z podobiznami Marii, Jezusa, Józefa, wołu, osła, pasterzy oraz trzech króli.